Když jsem projekt Společné aktivity začátkem června 2010 nadšeně spouštěl, byla to spíš taková "hurá akce" z dlouhé chvíle. Původní představa a plány se musely několikrát měnit a často jsem si nebyl jistý, zda vůbec budou fungovat. Navíc jsem narážel na nejrůznější překážky, které se někdy podařily dobře vyřešit, jindy hůře. Nechtěl jsem budovat ryze komerční projekt, ale ani neziskový, který nebude z čeho financovat a hledal jsem cestu, jak z toho ven, jak to vybalancovat. Trvalo několik let, než vykrystalizovala současná podoba, která je dlouhodobě udržitelná. Mám z toho nyní opravdu velmi dobrý pocit a těší mě, jak mají Společné aktivity našlápnuto správným směrem. Když vidím každý den ty desítky akcí, které samy o sobě běží, tak to mělo smysl!

Koncem roku 2018 ve mě však převládla značná únava a skepse, měl jsem i jiné osobní priority. Nebyl jsem si jistý, zda se Společné aktivity podaří časově i finančně udržet. Ale dostalo se mi od mnoha členů velké podpory a rozhodl jsem se, že zkusím zrealizovat plán, v kterém jediném jsem viděl řešení. Zejména času, který projekt zkonzumuje, je celkem hodně a většinu není zvenku vidět. Proto by se mohlo zdát, že by měl být skoro zadarmo. Jenže stejně jako v obchodě nekoupíte chléb za cenu mouky a vody, tak ani náklady provozu portálu Společné aktivity nejsou o ceně webového hostingu. V několika postupných krocích jsme museli přesunout mnohé dosud zdarma funkce do placené "VIP" sekce. Drtivá většina uživatelů portálu pochopila, že projekt nemůže být zdarma a že vlastně i cena placeného členství je ve srovnání s podobnými aplikacemi ještě velmi příjemná. Jsem moc rád, že se tento krok podařilo zrealizovat a zajistila se tím důležitá stabilita projektu. Je možné více investovat do rozvoje projektu, ale i jeho propagace. A bez investic není možné přežít.

Ale nebylo to jediné, co se loni podařilo. Podařilo se konečně dotáhnout téměř všechny nedodělky po technické stránce, které často komplikovaly používání webu. Společné aktivity jsou velká komunita, aktuálně bezmála 5000 lidí. Mnozí se potkáváme osobně na akcích, jiní třeba jen online v diskuzích. Velmi pomohlo, když jsme striktně nastavili pravidla příspívání do online diskuzí a hned to bylo znát:)

V únoru letošního roku jsme měli v nabídce dokonce 100 akcí současně. Pak nás ze dne na den zmrazila virová pandemie a nemohli jsme se více jak měsíc potkávat. Nyní už je téměř vše rozjeto naplno v původních otáčkách. A snad se na sebe budeme moct brzy usmívat bez roušek i v MHD:)

V loňském roce začala také spolupráce s dalšími subjekty, které pořádají kvalitní zejména seznamovací akce. Letos v lednu jsem spustil nový portál Banana badminton, kde velmi příjemná partička mladých lidí organizuje badmintonové večery. V brzké době bude tento portál propojen i se Společnými aktivitami. Cílem dalších měsíců a let je do "rodiny systému Společné aktivity" zaintegrovat co nejvíce pořadatelů akcí, ať jednotlivců, tak menších či větších organizací a vytvořit největší a přehledný portál s volnočasovými akcemi v ČR. V nejbližší době bych na tuto akviziční činnost rád najmul schopného člověka, který si ji vezme na starost v rozsahu cca 5-10 hodin týdně. Má někdo zájem? K ruce by organizátoři akcí měli dostat opravdu vymazlený systém pro realizaci svých akcí. Mnohá vylepšení se právě připravují.

Nemohu ale zapomenout, že velký dík za úspěch portálu patří všem organizátorům, kteří zde pro ostatní zcela nezištně připravují akce. Ale poděkování patří i všem, kteří na Společných aktivitách akce pořádali v minulosti a nyní už mají jiné priority. Bez vás by byl web vždy jen prázdnou obálkou. Myslím si, že každý, kdo jako účastník navštěvuje akce, jistě vidí, kolik času a úsilí často stojí připravit úspěšnou akci. Průběžně tedy hledáme cesty, jak zajistit odměny za organizátorskou činnost pro ty, kteří chtějí pořádat akce, ale nechtějí jen stále dávat. A na tom není nic špatného. Věřím, že se tato problematika letos podaří rozseknout a posuneme se zase o velký krok dopředu.

Někdo má pro realizování akcí přirozené nadání, ale mnohé se dá naučit; často se stačí jen nebát. Mě vždycky potěší, když vidím, jaký tu máme skvělý tým organizátorů, kteří podpoří a pomohou začínajícím organizátorům s přípravou své akce, s doplněním popisu události atp. Tímto chci vyzvat všechny z vás, kterým se zdá, že jsou mnohé akce obsazené, zkuste hodit do ringu i svůj návrh na akci, na výlet, na posezení u dobrého pivka nebo i víkendovku. Třeba na poprvé hned neuspějete tak, jak jste si představovali. Ale to vás nesmí odradit. I ti organizátoři, kteří mají nyní u každé akce frontu náhradníků, nějak začínali a neměli hned plno pár hodin po zveřejnění akce. Každý se musí prosadit sám a získat popularitu. Ale nepřijde to samo, je potřeba na tom pracovat. Inspirujte se těmi úspěšnými - to je úplně obecné pravidlo. Společným cílem je počet a spektrum akcí portálu rozšiřovat. Vždy je lepší mít na výběr:)

Také chci poděkovat cca desítce organizátorů, kteří mě průběžně v jedné interní skupině pomáhají vylaďovat některá slabá místa projektu a s kterými každý týden diskutujeme o úpravách a nápadech, co zlepšit nebo posunout dál. Řešíme mnohé problémy, které vzniknou nejen ve webu, ale i v komunitě a vztazích mezi členy. Je to pro chod projektu velmi důležité! Díky.

V úterý vše oslavíme !

Nebude-li pršet, nezmoknem, a 10 let existence portálu společně oslavíme v úterý 9. června večer v pražské Stromovce. Informace o události jste jistě již zaznamenali na stránkách, ale pro jistotu přikládám i odkaz na pozvánku. Teď vidím něco přes 40 přihlášených! Mám ale pocit, že se sněhová koule právě rozjela z kopce dolů a potkáme se ještě ve větším počtu :-)

Věřím, že portál Společné aktivity bude užitečný pro stovky a tisíce lidí i v dalších letech. Každý, kdo je jeho součástí, tvoří tuto velkou komunitu i to, kam bude dále směřovat a jaké další lidi bude oslovovat. Svoji účastí na akcích, svými vlastními akcemi a nápady, svoji spolehlivostí, svými příspěvky a náladou, kterou s sebou přináší. Pojďme i nadále spoluutvářet portál, který je otevřený všem, všem zájmům, všem věkovým kategoriím. Celé dohromady to může držet jedině maximálně přátelské prostředí, o které budeme společně pečovat. 

Krásné dny a blížící se léto vám všem přeje

Jirk@ Pouček

Obrázky k článku